Немного о питании ... | Audio-Video

Кожна аудіо система для свого функціонування потребує електропостачання належної якості. Як покращити живлення аудіо системи? Спеціалісти львівського салону-магазину «Аудіо-Відео Ексклюзив» діляться своїм досвідом.

Електрична мережа в наших квартирах далека від ідеалу. Якщо заради експерименту підключити вхід осцилографа (зрозуміло через подільник) до розетки, то можна побачити на екрані цікаві речі – викривлення синусоїдальної форми напруги у вигляді «сходинок» і зрізаних «верхівок», різкі її викиди, високочастотні перешкоди. Все це свідчать про перепади напруги в мережі (спотворення в мережі).

Крім цього, існують суто вітчизняні проблеми, такі, як перекошування фаз від нерівномірного підключення споживачів і, так званий, «синдром п’яного електрика», коли рубильником відключається «нульовий» провід замість фазного.

На роботу пральної машини, холодильника та інших електропобутових приладів вплив мережевих перешкод незначний. В аудіо – техніці – зовсім інше. Перешкоди взаємодіють з корисним сигналом, спричиняючи появу небажаних викривлень. Останні сприймаються як жорстке звучання, особливо на високих частотах, характерний «пісочок» на малих рівнях і т.п.

Повне вирішення питання живлення вимагає використання спеціального обладнання, наприклад, кондиціонерів – регенераторів напруги. Для довідки: мережевий кондиціонер з регенерацією форми напруги Accuphase Clean Power Supple DS – 1200 коштує понад 15000 доларів. Однак, таке обладнання не всім по кишені. Більш простий метод – це використання мережевого фільтра і прокладання окремої електричної лінії для аудіоапаратури.

Найбільш прості фільтри складаються тільки із конденсаторів, а більш складніші – із конденсаторів та індуктивностей. Такі фільтри можна рекомендувати для цифрових джерел звуку (CD, SACD – програвачів DAC і т.п.), оскільки мережеві перешкоди можуть викликати збій в роботі їх цифро – аналогових перетворювачів. На відміну від різних компонентів, підсилювачі споживають значно більшу потужність, тому для них бажано використовувати фільтри з номінальним струмом навантаження, щонайменше вдвічі більшим, ніж струм, що споживає підсилювач.

Для зниження активного опору ділянки від розподільчого щитка до аудіо системи, її прокладають окремою лінією дротом перерізом не меншим 2,5 кв. мм (а це краще 4 кв. мм.) Максимально допустимий струм для такого перерізу складає 25 А. На таку ж величину слід ставити на розподільчому щитку і окремий вимикач – пакетник. Тоді підсилювач на гучних пасажах не буде відчувати «енергетичного голоду».

У випадку, коли апаратура передбачає заземлення, його необхідно вести від розподільчого щитка, а не від мережевого фільтра, і обов’язково заземлити корпус фільтра. При відсутності заземлення ефективність роботи фільтра знижується.

Якість з’єднань в лінії, що живить аудіо систему, має бути бездоганна: всі контакти міцно затягнуті (а краще з додатковим пропаюванням), не допускається їх окислення, розетки і вимикачі – пакетники якісні (наприклад, фірми Siemens),провід також бажано вибирати від брендових виробників. Для окремих ліній живлення аудіоапаратури доцільно організувати розетку для кожного компонента окремо, використання продовжувачів і «трійників» не бажане. В результаті, ми маємо окрему лінію від розподільчого щитка з «необмеженою» енергетикою. Це забезпечить більш щільний і артикульований бас, вокал стане виразним, зникне «жорсткуватість», краще відчуватиметься глибина сцени.

Якщо напруга в мережі коливається в межах 180-210 В, то вирішенням проблеми може бути стабілізатор напруги (тільки ні в якому разі не фазо резонансний), не дивлячись на деякі його недоліки з «аудіофільської» точки зору. Запропонований варіант покращення мережевого живлення оптимальний по критерію затрати/ефективність. Зрозуміло, він не вирішує всіх проблем. Однак, вартий уваги.

Обратный звонок
×
Зв'язок за нами:
×