Ликбез для аудиофила начинающего | Audio-Video

В світі акустичних систем (АС) часто відбуваються дивні речі. Купує людина АС, впевнена, що вони звучать добре, - купує диски, слухає. Але музика не подобається, не цікава і робить людина висновок – поганий альбом. Купує інший. Слухає декілька раз – і знову він набридає. Збирається багато дисків, а рука до них не тягнеться, хочеться чогось нового. Так, по незрозумілим причинам, більшість дисків стають нецікавими. Чому ж не приносить музика свята?

Відповідь на це проста – АС повинні бути правильно підібрані до інших компонентів вашої системи як з точки зору електроніки, так і звучання. АС, які добре працюють в одній системі, зовсім не обов’язково можуть бути ідеальними для іншої. При підборі акустичних систем салон «Аудіо – Відео Ексклюзив» рекомендує дотримуватись наступних правил.

Почнемо з електричних характеристик АС. Перш за все, це чутливість колонки. Чутливість колонки визначається рівнем звукового тиску (sound pressure level – SPL) на відстані 1 метр, коли на неї подається 1 Вт потужності.

Це важливий фактор для того, щоб визначити, наскільки добре вона буде працювати з вихідною потужністю конкретного підсилювача. Для відтворення гучного звуку (100 дБ) колонка чутливістю 80 дБ вимагає 100 Вт. Колонка чутливістю 95 дБ потребує тільки 3 Вт для того ж рівня звукового тиску. З кожним зменшенням чутливості АС на 3 дБ потрібна в 2 рази більша потужність підсилювача, щоб видати той самий SPL.

При виборі АС треба враховувати також їх повний опір (імпеданс). Це електричний опір, з яким зустрічається підсилювач, «розкачуючи» акустичну систему. Чим нижчий імпеданс колонки, тим більша потужність вимагається від підсилювача. Треба враховувати також нерівномірність імпеданса АС в залежності від частоти вхідного сигналу. Вона обумовлена резонансними властивостями головок гучномовців і наявністю фільтрів в АС. Чим потужніший підсилювач і чим кращий в ньому блок живлення, тим краще він справляється з перепадами імпедансу звукових колонок.

Багато хто думає, що чим більше в АС динаміків, тим краще. Проте, в мережах однієї і тієї ж цінової категорії часто буває і по – іншому. Двохпасмова колонка з одним 15 – сантиметровим НЧ – динаміком і однією високочастотною головкою в невеликому корпус може виявитись кращою, ніж чотирьохпасмова підлогова АС за ту ж ціну. Два добрі динаміки набагато кращі чотирьох посередніх. Окрім цього, чим більший корпус, тим важче його задемпфувати. Чотирьохпасмовий фільтр вимагає більшої кількості деталей, при двохпасмовому – можна обмежитись всього декількома деталями більш високої якості.

Щоб максимально реалізувати свої звукові якості невеликі АС повинні бути встановлені на якісних підставках. «Колонки на поличці» і «High End» несумісні – ви ніколи не отримаєте гарного звучання від колонки, поставленої на поличку. Не слід купувати легкі підставки, краще вибрати солідні, жорсткі моделі. Внизу підставки повинні мати шипи для кращого з’єднання з підлогою. Невеликі АС, встановлені на підставках, «видають» реалістичні звукові образи, чудову прозорість звучання на середніх і високих частотах, але дещо обмежені по динаміці – в них немає низьких басів і вони не будуть звучати так голосно, як їх підлогові сестри.

Якщо б існувала ідеальна АС, вона однаково добре працювала як з камерною музикою, так і з «хеві метал». Але оскільки ідеальна АС залишається міфом, свою роль в виборі колонок повинні відігравати музичні смаки слухачів. Любителям року потрібна ударна динаміка, розширений діапазон низьких частот, що притаманно великим підголовим колонкам. Якщо ви слухаєте скрипку, класичну гітару – кращим вибором буде міні АС – монітор.

З точки зору звучання слід вибрати найбільш нейтральні. Якщо у вас занадто гостро і яскраво звучить СD – програвач і підсилювач, буде великою помилкою компенсувати це, придбавши колонки, які звучать «м’яко» по верхах. Замість цього – замініть СD – програвач і підсилювач. Наступна помилка – «розкачувати» високоякісні акустичні системи неякісними електронними компонентами. АС високої якості, як під мікроскопом, викриють недосконалість цих компонентів.

Вибирайте акустичну систему, прослуховуючи знайомі вам записи. Відтворення аудіофільних запасів самої високої якості не завжди допоможе вам визначитись з вибором акустики. Краще, коли матеріал, відібраний для прослуховування, складається як із тестових, так і з ваших улюблених записів. Слухаючи улюблену музику, забудьте про технічні характеристики і зверніть увагу, наскільки вона вам приносить задоволення. Найкраща ознака того, що АС довгий час будуть давати вам радість спілкування з музикою – це, коли під час прослуховування, ви зовсім про них забуваєте.

Обратный звонок
×
Зв'язок за нами:
×