И все таки они вертятся | Audio-Video

Суперечки про те, що краще – вінілова платівка чи сучасні цифрові формати не вщухають. Прихильники останніх, звичайно, обвинувачують платівку, приводячи об’єктивні аргументи: тріск при відтворенні, погіршення звучання доріжок, близьких до центру платівки, незручність в користуванні і т.п. Прибічники «вінілу» виставляють свої обвинувачення: «стерильність» звучання цифри, її не музичність і таке інше. Немає нічого простішого від вінілового програвача – головка, тонарм, стіл з мотором – ось ніби і все. І немає складнішого завдання, ніж правильно відтворити платівку. Подібних парадоксів у «вініловому» світі немало.

Серце вінілового програвача – звукознімач, основними вузлами якого є головка і тонарм. Власники посередньої головки не зможуть покращити звук, використавши дорогий тонарм, і навпаки – головка високої якості не розкриється до кінця на «слабенькому» тонармі. Головка складається з голки, голкотримача і перетворювача. Голка виготовляється із найтвердіших матеріалів (найкраще підходить сапфір і алмаз). Це пов’язано з тим, що на невеликій ділянці дотику з канавкою виникає великий тиск. Якщо кінчик голки відшліфувати до утворення напівсферичної поверхні, то отримаємо, так звану, сферичну голку. Радіус її заокруглення складає RO = 13-18 мкм з допуском «+» або «-» 10-20%.

Для зниження спотворень при програванні платівок була зроблена конструкція еліпсної голки, яка має два радіуси заокруглення – малий R1 = 5-10 мкм і великий R2 = 17-22 мкм. Перевагою еліпсної голки є те, що при програванні старих платівок знижуються спотворення, особливо на сигналах, записаних з великою модуляцією. Крім цього, еліпсна голка збільшує динамічний діапазон приблизно на 10 дБ. Якщо таку голку з радіусом R1 = 5 мкм поставити на місце сферичної голки з радіусом RO = 15 мкм, то внаслідок зменшення площі контакту, приблизно на третину, на канавку буде діяти тиск в три рази більший. Тому, для виготовлення сферичних (конічних) голок використовується сапфір або алмаз, для еліпсних – виключно більш твердий матеріал – алмаз. Крім перерахованих, випускаються голки спеціального багаторадіусного профілю: біеліпсні, гіпереліпсні і т. і. Конічними голками обладнуються бюджетні головки фірм Philips, Technics та інші.

Існують різновиди конічних голок складного профілю, наприклад, фірми Van den Hul. Такий профіль поєднує універсальність конічної голки з точністю руху по канавці голки багаторадіусної, завдяки чому відпадає потреба в компенсації скочуючої сили. Першу біеліпсну голку розробив в 1971 р. японець Норіо Сібата (Shibata). Профіль «сібата» використовують багато фірм – Ortofon, Denon та інші. В Європі першою багаторадіусною головкою була ММС 6000, розроблена С.К. Прамаником. Ціна голки із сапфіра складає приблизно десяту частину алмазної, але вона зношується набагато швидше. Середній термін служби сапфірової голки складає 100 год., а алмазної – близько 1000 год. Із збільшенням притискаючої сили (далі ПС) ресурс голки зменшується незначно. Наприклад, якщо платівку програвати еліпсною голкою з радіусом R1 = 5 мкм і R2 = 18 мкм з ПС 30 мН замість 20 мН, то термін її служби зменшиться тільки на 10 %.

Голкотримачі виготовляють із рубіна, сапфіра, кераміки, берилія, титана і алюмінія. Матеріали перераховані від кращого до гіршого. Алюмінієві голкотримачі застосовуються в недорогих головках. Їх недоліки – погане відновлення початкової форми після згинання. Титан за твердістю перевищує алюміній в 12 разів, а за міцністю – в 6 разів. Він широко використовується в голкотримачах фірм Pioneer, Sony, Technics та інших. Розумним компромісом між якістю і ціною є берилій. Він в 1,5 рази легший алюмінія і міцніший від багатьох спеціальних сталей. Свої властивості берилій не втрачає навіть при температурі 700 градусів Цельсія.

В даний час берилієві голкотримачі використовуються в двох третинах головок, в дешевих – із цільних брусків, а в більш дорогих – скручених в трубочки або зігнутих в прямокутники. Сапфір – улюблений матеріал фірми Bang&Olufsen. Всі чотири головки які випускає фірма із сапфіровими голкотримачами. В головках фірми Van den Hul використовуються голкотримачі з бору. По механічних властивостях вони кращі від берилієвих, але більш чутливі до зовнішніх акустичних перешкод. Такі головки не бажано використовувати в програвачах з металевими дисками.

Обратный звонок
×
Зв'язок за нами:
×