И все таки они вертятся 2 | Audio-Video

Завданням голкотримача є передача механічних коливань від голки, яка рухається по канавці платівки, до перетворювача (генератора сигналу). Голкотримач повинен бути максимально легким, жорстким і не резонуючим. Чим менша вага голкотримача, тим краще він відслідковує канавку платівки. Для забезпечення одночасно жорсткості і малої маси, голкотримачі виготовляють з екзотичних матеріалів, таких як берилій, рубін, титан, сапфір, бор, алмаз, кераміка. Щоб зменшити масу ще більше голкотримач виготовляють пустотілим, і деколи заповнюють матеріалом, що демпфує резонанси. Товщина стінок такого голкотримача не перевищує 0,05-0,1 мм.

Дуже важливо утримувати голку в чистоті: її необхідно очищувати перед прослуховуванням кожної сторони платівки. Під час програвання голка створює тиск на канавки в 10-20 кг/мм2 (в залежності від притискної сили і форми голки). Частинки бруду і пилу збираються на стінках звукової канавки. Зрозуміло, що чиста голка буде плавно і вільно ковзати по канавці і менше зношувати платівку. Очищують голку щіточкою, переміщуючи її від тильної сторони головки вперед, за напрямком руху платівки. Деякі виробники не рекомендують використовувати ніяких очисних рідин, інші вважають, що застосування спеціальних рідин необхідне для ефективного видалення бруду і пилу.

Головку періодично перевіряють. Якщо вона має алмазну голку, то перевірка проводиться не рідше, ніж через кожні 500 годин роботи. Під час перевірки голку очищують щіточкою, змоченою в спирті, потім досліджують під мікроскопом із 100-300-кратним збільшенням, виявляючи всі дефекти голки, які можуть призвести до пошкодження канавок платівки.

За принципом дії розрізняють головки з рухомим магнітом ММ і рухомою котушкою МС. Є також головки МІ ( з наведеним магнітним потоком). Головки типів ММ та МІ обладнуються змінними вставками «півниками» (замінити їх достатньо легко), в МС головках така можливість відсутня. В головці ММ постійний магніт, прикріплений до голкотримача, рухається в нерухомій котушці. Голка через голкотримач передає свої коливання постійному магніту і в котушці індукується змінна електрорушійна сила (ЕРС). Постійний магніт, маючи малу масу (5-10 мг.), здатний створювати сильне магнітне поле (Алніко, Тиконал та ін.) Величина ЕРС залежить також від параметрів обмотки котушки – чим більше витків має котушка, тим більша ЕРС в ній індукується. Але збільшення кількості витків без збільшення розмірів котушки можливе тільки, зменшивши діаметр дроту. При цьому зростає індуктивність котушки ( до 0,5-1 Гн), що призводить до виникнення електричного резонансу з сумарною ємністю вхідного імпедансу підсилювача – коректора і зєднувальних кабелів. Велика маса голкотримача обмежує діапазон відтворюваних частот. В результаті, в ММ головках спад на високих частотах починається з 12-14 кГц, а частоти (вищі 20 кГц) погано відтворюються. Зате вихідний сигнал таких головок перевищує 4-5 мВ.

В МС головках голкотримач набагато корочший. На ньому закріплені легкі котушки із декількох витків дроту. Котушки знаходяться в полі нерухомого постійного магніта. Коливання голки призводить до переміщення голкотримача з котушкою і виникнення в її витках змінної ЕРС. Маса рухомої частини мала, ємність навантаження і кабеля фактично не мають значення, так як індуктивність катушок мала – витків небагато. Вихідний сигнал, правда, на порядок нижчий, ніж в ММ головках, але смуга відтворюваних частот досягає 40-50 кГц і розділення каналів на 10 дБ краще, ніж у ММ головок.

Добрі результати можна отримати на різних типах звукознімачів. Є чудові ММ і МІ головки. Але, по великому рахунку, для високоякісного відтворення платівок альтернативи «справжній» МС головці нема.

Параметри головок повинні відповідати вимогам стандартів країни-виробників. В Європі – це, як правило, стандарт DIN4500.

Якісні головки мають розділення між каналами на частоті 1000 Гц не менше 20 дБ, а в діапазоні 5000-6300 Гц – не менше 15 дБ.

Якщо раніше при виборі головки найбільше значення мала амплітудно – частотна характеристика, то зараз все більше уваги приділяється гнучкості рухомої системи. Чим нижче її значення, тим голка менше зношує платівку.

Притискна сила, гнучкість та ефективна маса головки визначають здатність голки рухатись по канавці. Вона перевіряється за допомогою тестової платівки при відтворенні сигналу з частотою 400 Гц, записаного зі зростаючою коливною швидкістю від 6,9 до 27 см/с. В паспорті головки, звичайно, вказані наступні дані: ємність навантаження, опір навантаження, індуктивність, опір катушки, вага головки, номінальне притискне зусилля, чутливість, еквівалентна маса. Вказані параметри повинні бути узгоджені з характеристиками тонарма, «столу» і коректуючого підсилювача. В паспорті тонарма і «столу» вказуються допустимі відхилення механічних характеристик, а в паспорті коректучого підсилювача – електричних.

Обратный звонок
×
Зв'язок за нами:
×